A gazdaság fenntartója a Napsugár ’67 Alapítvány 25 éve működő közhasznú civil szervezet. Ökológiai gazdaságában akkreditált rehabilitációs munkahelyeket tart fenn felnőtt, súlyosabban érintett autista és megváltozott munkaképességű munkatársai számára.
Napsugár ’67 Alapítvány
Ébner Gyuláné kuratóriumi elnök
Négy felnőtt gyermek, köztük egy felnőtt autista fiú édesanyja
Kik vagyunk?
A legtöbb autista szülőhöz hasonlóan életünk legnehezebb kérdésére keressük a választ. Mi lesz autista gyermekünkkel, ha meghalunk?
Mérnöki munkánk mellett, majd azt a gyermekeinknek átadva dolgoztunk 10 éven át a gyöngyösi ferences rendi Autista Segítő Központ (ASK), majd a Karácsondi Autista Majorság felépítésén. Hittük, hogy az ASK-ban közösségbe szoktatott súlyos autista kisgyermekek életük végéig majd a Rend oltalmában élhetnek.
Az ASK és Karácsond ma is működik, de az intézmény 2008-tól az iskoláskor után már elengedi az autistákat. Így autista gyermekünk sorsának a megoldására más utat kellett találnunk.
Mit akarunk?
Úgy döntöttünk, nem keresünk gyermekünknek intézményi ellátást, hanem az általunk működtetett Napsugár ’67 Alapítvány megerősítésével és egy autista szülői közösség létrehívásával magunk vesszük kézbe sorsunk alakítását.
Gyöngyöspata meghívására az alapítvány a kisvárosba tette át a székhelyét, és felépített egy akkreditált rehabilitációs autistabarát ökológiai gazdaságot. Évek alatt az alapítvány védett munkahelyein sok megváltozott munkaképességű ember talált munkát, és a súlyosan érintett autista munkatársaink rehabilitációja is eredményes volt. Célunk, hogy gazdaságunkra és az autizmus terén meglévő szakmai tapasztalatainkra alapozva életre hívjunk egy sorstárs szülőkből álló közösséget. Összefogva többet tehetünk autista gyermekeinkért, mint külön-külön, egyedül. A gazdaság jövedelmével ki tudjuk egészíteni az állami normatív támogatásból és adományokból származó bevételeket. Magunk önkéntes munkájával elő tudjuk teremteni a gyermekeink foglalkoztatásához nélkülözhetetlen egyéni segítők bérét.
A munka nyugdíjas éveinknek is értelmet, autista gyermekeink fejlődése pedig örömöt ad. Egymásért dolgozó és felelősséget vállaló autista közösségünkben mi magunk, és nem egy fölénk rendelt fenttartó hoz rólunk és nélkülink döntéseket. Mi magunk vállalunk felelősséget autista gyermekeinkért, csodavárás helyett dolgozunk velük és értük. Ez előbbre visz, mint a panaszkodás és a kétségbeesés. Így autista közösségünk másokat is gondolkodóba ejthet, és követhetik példánkat.
Hol tartunk?
Az első lépést Gyöngyöspatán az autista felnőttek munkahelyeinek a megteremtése, az autisták elfogadása jelentette. 2008-tól az alapítvány felnőtt autisták és családjaik számára kiépített egy befogadó életteret. Négy hektáros akkreditált gyümölcstermelő ökológiai gazdaság, gyümölcsfeldolgozó üzem, sütőüzem, kézműves műhelyek, szociális létesítmények kínálnak munkalehetőséget az autistáknak. Az itt töltött 14 év alatt az autistákat elfogadta a kisváros. Az alapítványban pedig autistabarát közösség várja a csatlakozni kívánó családokat.
Az alapítvány székhelyén a megismerkedés idejére kis lakás és munka várja a közös sors vállalásán elgondolkodó autista családokat.
A második lépés, a fenntartói közösség megteremtése még előttünk áll. Egy ember semmi, kettő már valami, öt egy sorban már csodákra is képes, tanították nagyjaink. Hisszük, hogy sorstárs szülők összefogásával, sorsunk irányítását saját kezünkbe véve, közös célért egymásért imádkozva és dolgozva megmenthetjük gyermekeinket a pszichiátriai ellátó rendszertől.
Fiatal érdeklődő autista családokat is szeretettel várunk, akik majd átvehetik tőlünk a stafétabotot, és példát, bátorságot meríthetnek a látottakból.