Mi vár autista munkatársainkra

Tapasztalataink szerint autista számára egy tevékenység vagy felkelti az érdeklődését, vagy nem. Meggyőzéssel ritkán lehet őket egy számukra érdektelen tevékenységre motiválni. Ezért arra törekedtünk, hogy jövendő autistáik máshol már bevált, sokféle autista munkalehetőségekből választhassanak.

Meglévő autistabarát munkalehetőségek

Fazekas műhelyben agyag préselés, nyújtás, felrakás, Szövő műhelyben kézi kerettel szövés, csuhé feldolgozás. Tankonyhában palacsinta, kevert tészta, muffin sütés.

Tojótelepünkön tyúkok (30-50 db), kiscsirkék gondozása, cékla szecskázása, csöves kukoricahántás, morzsolás, takarmányok kézi darálása, tojás összeszedés, udvar takarítás. Muskátlik, virágok locsolása, fűnyírás halk akkus fűnyíróval.

Kertészetben csepegtető öntöző rendszer gondozása, gyomlálás, mulcsázás. Gyümölcsösökben fák gondozása, sebek kezelése, koronájuk alatt szalmás takarás gondozása, rotakapálás, gyümölcsszedés, gyümölcsválogatás, rekeszek pakolása.

Téli fűtéshez farönkök darabolása két személyes keresztfűrésszel, rönkhasító gép kiszolgálása. Komposztáláshoz daraboló gép etetése, komposzt gondozása.

Gyümölcsfeldolgozó üzemben flotációs mosónál gyümölcs válogatása, magozása, aszaló tálcára felrakása, üvegek címkézése, csomagolása.

Sütőüzemben apró süteményekhez tészta nyújtás, szaggatás, sütőlemezre felrakás, csomagolás.

Előkészítés alatt lévő új autista munkahelyek

Merített papírt készítő üzemben papírpép készítése, merítés, lapok préselése. Kézi nyomdai üzemben nyomat készítés, daraboló gép kiszolgálása, csomagolás. Kovácsműhelyben egyszerű tárgyak készítése kovácsolással. Munkahelyi büfében, mozgó büfé kocsiban felszolgálás.

Autista barát befogadó környezet

Autista gyermekünk és sorstársai érdekében Budapestről 24 éve jöttünk a Mátraaljára. Ismerőssé váltunk az embereknek, megszaporodtak emberi kapcsolatink, baráti-közösségi viszonyaink. Az Autista Segítő Központ, a lakóotthon Karácsondon, az alapítványunk Gyöngyöspatán sok családon segített, és segít ma is. Alapítványunk Gyöngyöspatára nem bekéredzkedett, hanem a polgármester és egy civil társaság meghívásra érkezett a kisvárosba. Hálásak vagyunk az itt élő emberek befogadó, támogató szeretetéért. Ezt szeretnénk sorstársainknak továbbadni.

Gyöngyöspata gyönyörű fekvésű, Árpád-kori település a Mátra déli védett oldalán, hatalmas szőlőkkel, gyümölcsösökkel, erdőkkel körülvéve. Autista munkatársaink munkájuk után rendszeres sétákat tesznek a kisvárosban, a közeli erdőkben, a város fölötti várhegyen, a pincefaluban, egy -egy útba eső gyümölcsösünkben. Ezek során a találkozások helybéliekkel, vásárlás ismerős boltokban segítik az integrációt, az önállósodást. Központi telephelyünkön található kondicionáló teremben szobakerékpár, elliptikus gép, futógép, hasizom erősítő pad, taposópad, és egy közösségi tér várja autista munkatársainkat. A kerti pihenést hinta és nagy trambulin egészíti ki.  

Az ebédre megrendelt ételt melegítő konyhában fogadjuk, Az ebédet autista és segítő munkatársaink közösen fogyasztják el a melegítő konyhához csatlakozó ebédlőben.

Szakmai alapok

Gyöngyöspatán 14 éve építjük az alapítvány autista gazdaságát, előtte 10 évig dolgoztunk autista gyermekekkel Gyöngyösön, Karácsondon. Szakmailag az autizmus terén különösek értékesek azok a tapasztalatok, amelyeket az autisták foglalkoztatási rehabilitációja terén hazai partnereinktől, és Írországban, Németországban, Franciaországban, Dániában, Hollandiában folytatott tanulmányútjaink és mindennapi munkánk során szereztünk. Önkéntesként végzett vezetői munkánkat kettő ép főállású, három megváltozott munkaképességű rehabilitációs munkatárs, egy részmunkaidős rehabilitációs tanácsadó és mentor és kettő részmunkaidős, autisták munkáját támogató munkatárs segíti. Az alapítvány kuratóriumi elnöke élelmiszeripari vegyészmérnök, gyógypedagógus és aranykalászos gazda. A gazdaságot vállaltirányítási, autista intézetvezetői, gyümölcstermelői tapasztalattal rendelkező villamosmérnök autista szülő irányítja.

Ezeket az ismereteket szeretnénk közösségünkhöz csatlakozó szülők tudásával, tapasztalataival fejleszteni, továbbadni, segíteni hasonló szülői közösségek életre hívását.

Bízunk abban, hogy a jó gyakorlatok, az eredmények, a tradíciók, a miértekre adott jó válaszok, a kudarcainkból leszűrhető tanulságok segítséget adhatnak mások munkájához.

Fenntarthatóság

Az alapítvány gyümölcsfeldolgozó üzeme döntő fontosságú az alapítvány fenntarthatóságához. Célunk, hogy a gazdaságban megtermelt gyümölcsöt az alapítvány a lehető legnagyobb hozzáadott értékkel és a legmagasabb minőség elérésével értékesítse. Ennek érdekében a gazdaság az elmúlt években gyümölcsöseit újratelepítette. Az új telepítések 2-3 éven belül fordulnak termőre. A gyümölcsfeldolgozó üzem működésének a tapasztalatai szükségessé tették az alkalmazott technológiák korszerűsítését, új sterilizálási eljárások bevezetéséhez szükséges fejlesztéseket is. Mindezek lehetővé teszik az üzem kapacitásának a növelését, a gyártási paletta szélesítését. A jövőben lehetőség nyílik a saját ökológiai (bio) gyümölcsök feldolgozása mellett felvásárolt szokványos gyümölcsök feldolgozására, vagy bérfeldolgozásra is.

A klimatikus viszonyok megváltozása szükségessé tette az öntözhető területek növelését, a meredek területeken új kultúrák telepítését a termelés kockázatainak a csökkentése érdekében.

Az autista alapítványunk a szociális szolgáltatásaihoz szükséges források előteremtéséhez hazákban újszerű megoldásként a pályázati tevékenység, az adománygyűjtés mellett a munkát helyezi a középpontba. A gyermekének elhelyezést kereső nyugdíjas szülő önkéntes munkájával, jelenlétével aktívan hozzájáruljon mind a fenntartáshoz, mind a közösség életéhez. A hazai szokástól eltérően a szülő a gyermekéről gondoskodó szervezetet nem megfizetett csomagmegőrző szolgálatként kezeli, amely megszabadítja fogyatékos gyermeke terhének cipelésétől, hanem munkájával maga is a családszerű közösség aktív, segítő szereplőjévé válik. Így rálát gyermeke sorsának alakulására, segíti a vele korábban összenőtt gyermeke önállósodását, elszakadását. Ezzel kettős célt érünk el. A szülő a közösségi életben való részvételével segíti az autista védencek fejlődését, önállósodását, másrészt fizikai, szellemi, értékesítő munkájával, hitével hozzájárul a forrásteremtéshez, a fenntartáshoz.

Alapítványunk 2004-től tagja a Magyar Biokultúra Egyesületnek, megalakulásától a Dél Mátrai Leader Közösségnek, alapító tagja az AOSZ Majorháló szervezetének, ez év elejétől a Szociális Farm Szövetségnek. Gazdaságunk idén megkapta a kistermelői minősítést, amelytől a NÉBIH adminisztrációs terheinek a csökkentését, értékesítési, pályázati lehetőségeink növekedését várjuk. Termékeinket Budapesten a Biokultúra MOM ökológiai piacán évek óta alapítványunk standján, valamint kistermelői piacokon és csomagküldő szolgálatokkal értékesíthetjük.